itreservdelarfaq

Creality Falcon 2 Pro S - 40W Laser

Laser-creality-f2-pro-s-40w

Creality Falcon 2 Pro S - 40W Laser
Creality Falcon 2 Pro S - 40W LaserCreality Falcon 2 Pro S - 40W LaserCreality Falcon 2 Pro S - 40W Laser

1 stk. på lager

Creality Falcon2 Pro S 40W – Kraftfull lasergravyr med precision
Creality Falcon2 Pro S 40W är en avancerad lasergravör och laserskärare för dig som söker hög effekt, precision och säkerhet. Med 40W diodlaser, autofokus, inbyggd kamera och luftassistans får du exakta resultat på trä, akryl och metall. Det inkapslade systemet med klass 1-lasersäkerhet gör den idealisk för både hobby, företag och produktion. Perfekt val för effektiv lasergravering, snabb skärning och professionella projekt.

23.238,-

18.590

(omvendt momspligt)

Lägg i korgen

18.590 exkl. moms.
23.238,-
inkl. moms.


Leveranstid: 2–3 arbetsdagar vardag(ar)

Fri frakt vid beställning över 3000 kr inkl. moms

    Creality Falcon2 Pro S 40W – Professionell diodlaser för gravering och skärning

    Creality Falcon2 Pro S 40W är en avancerad och fullt inkapslad diodlaser designad för både lasergravering och laserskärning med hög precision. Denna kraftfulla 40W laser kombinerar säkerhet, effektivitet och användarvänlighet i ett kompakt format, vilket gör den till ett optimalt val för både företag, kreatörer och seriösa hobbyanvändare som söker en pålitlig lasergraveringsmaskin.

    Med ett generöst arbetsområde på 355 × 390 mm och funktioner som autofokus, inbyggd kamera och luftassistans, erbjuder denna lasergraverare en smidig och effektiv arbetsprocess. Dessutom är maskinen klassificerad som laserklass 1, vilket innebär maximal säkerhet vid användning i verkstad, kontor eller produktionsmiljö.

    Kraftfull 40W laser för snabb och exakt bearbetning

    Den högeffektiva 40W diodlasern gör det möjligt att skära igenom tjockare material och samtidigt leverera detaljrika gravyrer. Detta gör Creality Falcon2 Pro S till en idealisk laserskärare för både fin precision och kraftfull produktion.

    Maskinen hanterar en mängd olika material, inklusive trä, akryl, läder, plast och belagda metaller. Oavsett om du arbetar med skyltproduktion, personliga produkter eller prototyper, levererar denna laser konsekventa och professionella resultat.

    Smart arbetsflöde med kamera och autofokus

    Den integrerade kameran med visuell förhandsvisning gör det enkelt att placera dina motiv exakt där du vill ha dem. Funktionen "Super Preview” ger dig full kontroll över designplaceringen, vilket minskar risken för fel och sparar material.

    Autofokus eliminerar behovet av manuell justering och säkerställer att laserhuvudet alltid är optimalt inställt. Detta ökar både precisionen och produktiviteten, särskilt vid serietillverkning.

    Med stöd för USB, TF-kort och offline-användning får du maximal flexibilitet i din arbetsprocess, oavsett arbetsmiljö.

    Maximal säkerhet med inkapslad design

    En av de största fördelarna med Creality Falcon2 Pro S 40W är dess fullt inkapslade konstruktion. Den uppfyller kraven för laserklass 1, vilket innebär att den är säker att använda även i miljöer där flera personer vistas.

    Maskinen är utrustad med avancerade säkerhetsfunktioner såsom:

    • Flamsensor för brandskydd
    • Luftflödessensor för optimal drift
    • Linsskydd och övervakning

    Dessa funktioner skyddar både användaren och maskinen, samtidigt som de säkerställer stabil och pålitlig drift.

    Effektiv luftassistans och renare resultat

    Den integrerade luftassistansen förbättrar skärkvaliteten genom att blåsa bort rök och partiklar under arbetet. Detta ger renare snitt, minskar brännmärken och förlänger livslängden på laserlinsen.

    Resultatet blir mindre efterarbete, högre precision och en mer professionell finish – perfekt för kommersiella projekt och försäljning.

    Robust konstruktion och användarvänlig design

    Maskinen är byggd med en stabil aluminiumram som säkerställer vibrationsfri drift och hög precision även vid höga hastigheter. Den genomskinliga kapslingen gör det enkelt att övervaka processen utan att kompromissa med säkerheten.

    Den utdragbara avfallsbrickan gör rengöring snabb och enkel, vilket sparar tid i det dagliga arbetet.

    Mångsidiga användningsområden

    Creality Falcon2 Pro S 40W är en flexibel lösning för många olika branscher och användningsområden:

    • Gravering av logotyper och design
    • Skärning av trä, akryl och plast
    • Tillverkning av skyltar och dekorationer
    • Personliga presenter och profilprodukter
    • Prototyper och småskalig produktion

    Denna lasergraverare 40W är särskilt populär bland entreprenörer och kreatörer som vill ta sin produktion till nästa nivå.

    Kompatibilitet och mjukvara

    Maskinen är kompatibel med populära program som LightBurn och LaserGRBL, vilket ger dig full kontroll över dina projekt. Detta gör det enkelt att integrera maskinen i befintliga arbetsflöden och snabbt komma igång.

    Varför välja Creality Falcon2 Pro S 40W?

    • Kraftfull 40W diodlaser för både skärning och gravering
    • Fullt inkapslad och säker (laserklass 1)
    • Autofokus och kamera för effektivt arbete
    • Stor arbetsyta för större projekt
    • Perfekt för företag, hobby och produktion

    Creality Falcon2 Pro S 40W är mer än bara en lasermaskin – det är en investering i kvalitet, effektivitet och kreativ frihet. Oavsett om du driver ett företag eller utvecklar dina egna projekt, ger denna maskin dig verktygen att skapa med precision och professionalism.

    Vill du veta mer eller beställa? Kontakta oss på order@skyltmaskiner.se så hjälper vi dig vidare.


    Tillbehör och relaterade produkter