itreservdelarfaq

Chemica Hotmark – Röd – 406 – textilfolie

ch_ho_021_grp

Chemica Hotmark – Röd – 406 – textilfolie

2 stk. på lager

Intensiv röd textilfolie med professionell hållbarhet
Chemica Hotmark – Röd – 406 är en högkvalitativ textilfolie för värmeöverföring som ger en djup, levande röd färg med långvarigt resultat. Perfekt för tryck på textil, arbetskläder, sportplagg och kreativa DIY-projekt. Den är enkel att skära, rensa och applicera med värmepress eller strykjärn. Oeko-Tex-certifierad och säker för kläder nära huden. Välj Chemica Hotmark 406 när du vill ha professionell finish, stark färgåtergivning och en slitstark transferfolie som håller tvätt efter tvätt.

446,-

371

(omvendt momspligt)

Lägg i korgen

371 exkl. moms.
446,-
inkl. moms.

Bredd

Längd

Kapning


Leveranstid: Från 2-3 hverdage vardag(ar)

Fri frakt vid beställning över 3000 kr inkl. moms

    Chemica Hotmark – Röd – 406 – Professionell textilfolie för hållbara och kreativa tryck

    Chemica Hotmark Röd 406 är en högkvalitativ textilfolie och stryfolie utvecklad för dig som vill skapa professionella och slitstarka tryck på kläder och andra textilier. Oavsett om du arbetar med profilkläder, sportplagg, arbetskläder eller personliga DIY-projekt ger denna värmetransferfolie ett intensivt rött resultat med lång hållbarhet och perfekt finish. Hotmark-serien från Chemica är känd för sin kvalitet, flexibilitet och enkla applicering – och Röd 406 är inget undantag.

    Premium polyuretan textilfolie med maximal flexibilitet

    Denna polyuretan (PU) textilfolie är tunn, elastisk och mycket behaglig att bära. Med en tjocklek på cirka 50 mikron får du ett tryck som känns mjukt mot tyget och följer materialets rörelser utan att spricka eller flagna. Det gör Chemica Hotmark Röd 406 till ett utmärkt val för stretchmaterial, träningskläder och moderna passformer där flexibilitet är avgörande.

    Folien är kompatibel med de flesta skärplottrar och lämpar sig perfekt för detaljerade motiv, små texter och komplexa logotyper. Tack vare den lätt klibbande bärfilmen (liner) blir rensning och positionering enkel och exakt – något som sparar tid i både små och stora produktioner.

    Perfekt för t-shirts, hoodies, sportkläder och arbetskläder

    Röd textilfolie är en populär färg inom både föreningsliv, företag och mode. Den klara och djupa röda nyansen i Hotmark 406 ger ett professionellt och färgstarkt uttryck som håller tvätt efter tvätt. Folien fäster utmärkt på bomull, polyester och blandmaterial, vilket gör den mångsidig och flexibel i användning.

    Använd den för:

    • Tryck på t-shirts och pikéer
    • Personliga hoodies och sweatshirts
    • Sporttröjor och träningskläder
    • Arbetskläder med logotyp
    • Väskor och andra textila accessoarer

    Oavsett om du driver en tryckverksamhet eller skapar unika plagg för eget bruk får du med Chemica Hotmark textilfolie en lösning som kombinerar estetik, funktion och hållbarhet.

    Enkel applicering med värmepress

    Strykfolie för värmepress ska vara enkel att arbeta med – och det är precis vad Hotmark Röd 406 är. Skär motivet spegelvänt, rensa bort överflödig folie och applicera med värmepress vid cirka 150–180°C i 15–20 sekunder. Efter att plagget svalnat avlägsnas bärfilmen. För bästa resultat rekommenderas en kort efterpress med skyddspapper eller teflonark.

    Denna smidiga appliceringsprocess gör produkten idealisk både för nybörjare och professionella inom textiltryck. Den jämna ytan ger en matt och exklusiv finish som lyfter helhetsintrycket på varje plagg.

    Slitstark och tvättålig upp till 80°C

    När du investerar i värmetransferfolie är hållbarhet avgörande. Chemica Hotmark Röd 406 är utvecklad för att tåla frekvent användning och upprepade tvättar. Trycket är tvättbart upp till 80°C, vilket gör den särskilt lämplig för arbetskläder och sportplagg som utsätts för hårdare slitage.

    För att maximera livslängden rekommenderas att plaggen tvättas ut och in samt att torktumling undviks. Med rätt skötsel behåller trycket sin färgintensitet och elasticitet under lång tid.

    Oeko-Tex-certifierad för trygg och säker användning

    Chemica Hotmark textilfolie är Oeko-Tex-certifierad, vilket innebär att den är testad för skadliga ämnen och uppfyller höga krav på säkerhet och kvalitet. Detta är särskilt viktigt vid produktion av barnkläder, profilkläder och plagg som bärs nära huden. Du kan tryggt erbjuda dina kunder ett säkert och ansvarsfullt alternativ utan att kompromissa med prestanda.

    Tekniska specifikationer

    • Produkt: Chemica Hotmark
    • Färg: Röd – 406
    • Typ: PU textilfolie / strykfolie
    • Tjocklek: ca 50 mikron
    • Bredd: 50 cm
    • Längd: 20 meter
    • Appliceringstemperatur: 150–180°C
    • Presstid: 15–20 sekunder
    • Tvättbarhet: Upp till 80°C

    Varför välja Chemica Hotmark Röd 406?

    Det finns många alternativ inom textilfolie och transferfolie, men Hotmark-serien utmärker sig genom sin kombination av tunnhet, elasticitet och hållbarhet. Den röda 406-nyansen ger ett kraftfullt visuellt intryck som passar perfekt för logotyper, namntryck och dekorativa motiv. Samtidigt säkerställer den mjuka strukturen att plagget behåller sin komfort.

    För företag innebär detta professionella tryck med lång livslängd och nöjda kunder. För kreatörer och hobbyanvändare innebär det friheten att skapa personliga och unika designer med ett resultat som ser fabriksproducerat ut.

    Beställ Chemica Hotmark – Röd – 406 idag

    Vill du ta dina textiltryck till nästa nivå med en röd strykfolie av högsta kvalitet? Då är Chemica Hotmark Röd 406 det självklara valet. Kontakta oss för beställning eller offert via e-post på order@itreservdelar.se. Vi hjälper dig gärna med frågor kring textilfolie, applicering och kompatibilitet.

    Investera i en professionell värmetransferfolie som kombinerar färgstyrka, flexibilitet och hållbarhet – och skapa textiltryck som verkligen gör intryck.


    Tillbehör och relaterade produkter